İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Uyuşturucu Madde Kullanım Yaşı

Son dönemlerde alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının artış göstermesi endişe vermektedir. Haberlerde, sosyal medyada hatta sokakta gördüğümüz uyuşturucu madde bağımlısı gençlerin durumu, uyuşturucu madde bağımlılığının her geçen yıl arttığının sinyalini veriyor. Sentetik uyuşturucu madde tehlikesi her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de 2016 yılına oranla uyuşturucu madde bağımlılığından hayatını kaybedenlerin sayısı 4 kat arttı.

Yeşilay’ın paylaştığı Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin hazırlamış olduğu 2016 Dünya Uyuşturucu Raporu verilerine göre;

Dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 29 milyona ulaştığı bilgisi veriledi.

Dünya çapında en yaygın kullanılan uyuşturucu madde olma özelliğini sürdüren esrarın kullanıcı sayısı 183 milyon olarak tahmin ediliyor.

Bonzai Kullanım Yaşı 14’e Düştü ve Son 5 Yılda 13 Kat Arttı

Son yıllarda en ölümcül uyuşturucu madde olan bonzai bağımlılarının sayısı Türkiye’de 500 bin olduğu tahmin ediliyor. Bonzai çeşitli kimyasalların bazı bitki yapraklarına emdirilmesiyle yapılan bonzainin içerisinde, fare zehirinden oto sanayide kullanılan sprey boyalara kadar her türlü zehirli madde bulunuyor. Bu zehirli uyuşturucu maddesinin kullanım yaşı ne yazık ki 14 yaşındaki ilk okul çocuklarına kadar ulaşmaktadır. Okul çevrelerinde bu tehikenin boy göstermesiyle Emniyet Müdürlüğü tarafından, Mobil Okul Timleri uygulamaya geçirilmiştir.

Sentetik Uyuşturucu Madde Tehlikesi Artıyor!

Türkiye’de gençleri yaşayan ölüye döndüren sentetik uyuşturucu madde kullanımı artıyor. Bonzaiden sonra kullanımında artış görülen sentetik uyuşturucu maddeleri içerisinde çamaşır suyu, fare zehiri, sinek ilacı vb maddeler içeriyor. Bu zehirleri çok ucuz fiyatlara ürettikleri için kullanımında artış görülüyor.

Bu zehirli uyuşturucu maddeler kullanıldığında kalp atışında artış ve nabız yükselmesi, ağız kuruluğu, halüsinasyon görme, geçici körlük, geçici felç ve kalp krizi geçirebiliyorlar.

Uyuşturucu Madde Kullanım Yaşı

Çocuğunuzun Uyuşturucu Bağımlısı Olduğunu Nasıl anlarsınız?

Uyuşturucu madde kullanan çocuğun yapmış oldukları ilk değişiklikler çevrelerinde yapmış olduğu değişikliklerdir. Eski arkadaşları yerinde uyuşturucu maddeye erişim daha kolay olan yeni arkadaşlar edinirler.

Duygu durumunda ani değişiklikler olabilir. Bazen çok neşeli, bazen öfkeli bazende huzursuz ve keyifsiz olabilir.

Ailesiye daha az zaman geçirmek istemesi olası çatışmalardan kaçacağını göstermektedir.

Görünür bir harcaması olmamasına rağmen daha fazla para harcaması

Psikolojisinde umutsuzluk, karamsarlık ya da inançsızlık gibi duygu durumları olabilir.

Vücudunda bazı belirtiler olmaya başlayabilir. Süreki yorgun, gözlerde kızarıklık yada şişlik gibi.

Uyuşturucu Madde Kullanım Yaşı

Madde Kullanımının Önlenmesi ve Tedavi Edilmesi

Bilindiğinin aksine alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının tedavisi bulunmaktadır. Tedavide önemli olan kişinin tedaviyi kabul etmesidir. Çünkü madde bağımlılığı sadece ilaçla tedavi edilememktedir.

1-Biyolojlik Tedavi

Kişi öncelikle kullandığı uyuşturucu maddeden arındırılmaya çalışılır. Bir hastane ortamına yatırılarak uyuşturucu maddeden arındırılma tedavisi uygulanır. Fiziksel durum için gerekli tetkikler yapılır. Psikiyatrik bir durum söz konusu ise gereki tedavi planlanır. Maddenin bırakılması sonrasında oluşacak yoksunluk belirtileri üzerinde tedavi uygulanır.

2-Psikolojik Tedavi

Kişilik özellik testleri ile trapi programları hazırlanır. Ayrıca uyuşturucu maddenin bırakılması aşamasında aşırı istek ve bu aşırı isteğe bağlı sıkıntılar oluşmaktadır. Bu sıkıntılar gevşeme egzersileri nefes egzersizleri ile giderilmektedir.

3-Sosyal Tedavi

Kişinin bu tedavi evresinde daha önceki çevresinden uzaklaşıp kendisi için yeni bir sayfa açması gerekmtedir. Çünkü uyuşturucu madde kullanıldığı dönemde bu doğrultuda bir çevre edinilmiştir. Bu çevreden uzaklaşmak tedavinin en önemli aşamasıdır.

İnsan sevmez olarak çocuklarımızı bu zehir dünyasından kurtarmalıyız!

comments powered by Disqus