İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Sanırım duygusal şiddete maruz kalıyo-rum!

Teşhisin ilk aşaması kendinden şüphe etmeyi bırakıp partnerin- den şüphe etmeye başlamaktır. Bir gün partnerinin olduğunu düşündüğün kişi olmadığını fark edersin; hani sanki artık onu tanıyamıyorsundur. Sağlıklı ilişkilerde partnerlerin diğer- lerine bağırmadığını, onları aşağılamadığını ya da incit- mediğini; böylesi onur kırıcı durumlar yaşandığında bun- ların olağandışı ve öngörüle- meyen durumlar olduğunu ve sorumlu kişinin durumu telafi edebilmek için büyük emek harcadığını fark ettiğin dönem- dir bu. Part- nerinle farklı gerçeklikler yaşadığınızı fark ettiğin bir sürece dönüşür. Ortak gerçeklik illüzyonundan uyandığında, seninle alakalı bir problem olmadığını, şiddet uygulayan kişinin seni baskı ve kontrol altına alma amacıyla hareket ettiğini fark edersin. Partnerinin su- istimal edici davranmaya de- vam etmesi ne senin suçun, ne de sorumluluğun. Senin işin ne birilerini değiştirmek/ düzeltmek ne de partnerinin bir başkasını incitmemesini sağlamak; yalnızca ilişkinin sebep olduğu yaraları sarmaya çalışmalısın. Duygusal şiddeti tanıyıp buna maruz kalmamak için adım atarak zaten iyileşme yoluna girmiş bulunuyorsun. İyileşme herhangi bir programı takip etmeyen bir toparlan- ma ve yeniden uyumlanma süreci. Kendine karşı anlayışlı ol. . İhtiyaç duyduğun desteği al. Vücudun, zihnin ve ruhunla ilgilen. Hak ettiğin ve alamadığın sevginin, biten ilişkinin ve benliğinden kaybettiklerinin yasını tutma konusunda kendine izin ver. Her şeyin kolaylaşacağının farkında ol. Yaşananın yanlış olduğunu fark ederek benliğinden kaybettiklerini geri kazanmaya başlayabilirsin. Partnerinden göremediğin sevgi ve desteğin yasını tu- tarak sevgi ve desteği ne kadar hak ettiğini anlamaya başlayabilirsin.

Danışmanlık desteği al. Duygusal şiddet konusunda deneyimli ve yanında kendini rahat hissettiğin destekleyici bir danışman bul.

Partnerine bu danışmana beraber gitmeyi teklif et. İlişkiyi devam ettirebilirsin, ilişkiyi bitirmiş olabilirsin ya da buna daha son- ra karar verebilirsin. Güvendiğin bir danışmana beraber gitmeyi teklif etmek hem sorunlarla uğraşmaya başlamak için bir şans, hem de part- nerinin bazı şeyleri iyileştirmeye ne kadar istekli olduğunu görmenin yolu olabilir.

Sınır koymaya başla. Çoğu insan sınırlarının ne olduğunu bilmekte veya partnerlerinin sınırlarına saygı duyduğuna güvenmekte zorluk çeker. Bu onlara yeni gelebilir ve savunmasız hissettirebilir. Ama işler ancak böyle değişir. Senin için neyin zararlı ve neyin besleyici old- uğuna karar vermen gerekir. Daha önce sorulmuş sorulardan, başla- mak istediğin şeylerden başla. Örneğin, “Beni aşağılayan ya da kötü hissettiren yorumları ya da şakaları kabul etmeyeceğim.” Unutma ki bu ne manipülatif olmak ne de tehdit etmektir. Tehditler “eğer … yap- mazsan …. yapacağım/yapmayacağım” biçiminde dillendirilir. Sınır koymak ise sadece bir gerçeği beyan etmektir.

Şu anda kal, ne geçmişi ne de gelecekle ilgili kaygılarını kur- cala. Sana yöneltilen aşağılamaların anbean farkında ol. Bu farkındalığınla partnerine yeni bir dille cevap ver. Geçmişte partnerine üzgün olduğunu ve nedenlerini açıklamaya çalışmış ve bunun bir işe yaramadığını düşünmüş olabilirsin. Şimdiki amacın ise şiddet göstere- ni her saldırı anında ilan etmen. Açıklama yapma, sadece sınırlarını ifade et. Ve bil ki, kendini nasıl haklı çıkarmaya çalışırsa çalışsın, kabul etmeyeceksin.

Duygusal şiddet içeren her durumdan çıkabileceğinin farkında ol. Neredeyse bütün fiziksel şiddet içeren ilişkiler duygusal şiddetle başlamıştır ve tüm şiddet türlerinde olduğu gibi duygusal şiddetin dozuda zaman geçtikçe artar. Eğer sınırını koyman aşağılama, bağırma ve benzeri eylemleri durdurmamışsa her an çıkıp gitmeye hazır ol; bir partiden, otelden, evden, vesaire… Bir tuvalet molası bile nefeslenip- kontrolünü geri alman için sana zaman verebilir.

İlişkide istediğin değişimleri talep et. Samimiyet birbirini anlamaya ve desteklemeye dair niyet ortaklığını gerektirir. Çoğu insan basitçe partnerinin, en azından hayatının bu noktasında, ortak yaşam yürütmeyi beceremediğini düşünür. Bunu fark etmek zordur. Fakat yıkıcı bir ilişkide olmaktansa kendini tercih edebilmen için ihtiyaç duyduğun desteği alman hayati önem taşıyor. Eğer partnerin değişmek istiyorsa ve ilişkinizi dayanışmacı bir hale getirmek için üzerine düşeni yapmaya istekliyse ondan birtakım değişiklikler isteyebilirsin, kendinize ve birbirinize ne kadar zaman ayırmak istediğinizde anlaşmak ya da ilişkideki sorunları konuşacağınızda zamansal kısıtlamaları bir kenara bırakmak gibi

comments powered by Disqus