İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Etkili Yanıt Verme Yöntemleri

Eleştiriye yanıt vermenin en etkili yolu kendini belirleyici tarzda davranmaktır. Böyle davranış eleştirmene saldırmaz,ona teslim olmaz,ya da onu sabote etmez,eleştirmeni silahsızlandırır. Sizi eleştiren birine kendinizi belirleyici tarzda yanıt verdiğinizde anlaşmazlıkları ortadan kaldırır,eleştiriyle... Devamı..

Acıyla Yüzleşme

Kendinizi yargılamaktan vazgeçtiğinizde, kendinizde önemli bazı duygusal değişikler fark edeceksiniz.Bir süre için o temel “kötü biri olma” duygusunun bilinçli olarak daha fazla farkına varacaksınız.Yargılama,sizin o dipsiz kuyuya,içinizdeki o boş,değersiz yere düşme korkunuzu... Devamı..

Acıdan Korunma

Her şeyi yanlış yapıyorum duygusu sizi sürekli olarak büyük acılar hisetme tehkisesiyle karşı karşıya bırakır. Karşınızdakinin bir tek sözü ,bir tek başımı ağrıttın ifadesi ya da dikkat çeken tek yanlış hareket buna... Devamı..

Herkesin Eleştiren Bir İç Sesi Vardır

Herkesin eleştiren bir iç sesi vardır. Ancak özgüveni düşük kişilerin iç sesi daha acımasız ve konuşkan olur. Ben yazımda bu iç sesi “eleştirmen” olarak betimleyeceğim. Eleştirmen, yanlış giden işler için sizi suçlar.... Devamı..

Sezgisel Düşünme Ustalığı

Beyniniz sürekli olarak bir maliyet-fayda analizi yapıyor. Evrimleşmiş organizmalar gibi, enerji tasarrufu için daha verimli olan zihinsel kısayolları kullanırız. Daniel Kahneman’ın Hızlı ve Yavaş Düşünme adlı kitabında açıkladığı gibi, bilgiyi işlemek ve... Devamı..