İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Misofonya Algı Bozukluğu Nedir?

İnsan psikolojisini etkileyen bazen somut bazende soyut etkenler olabilmektedir. Psikolojiyi olumsuz etkileyen etkenlerden bir tanesi de rahatsız edici seslerdir. Aşırı yüksek sesler çoğu insanı rahatsız etmektedir. Fakat bazı insanlar hafif seslerdende rahatsız olmaktadırlar. Bu rahatsızlık kronikleştiği durumlarda Misofonya (Misophonia) adı verilen algı bozukluğuna dönüşmektedir. Misofonya bazı ince, ritmik ve hafif seslere karşın aşırı hassas olma durumudur.

Eğer etrafınızda saatinizin tik-tak sesinden, yada nefes alış veriş sesinizden rahatsız birileri bulunuyorsa, muhtemelen bir Misofonya rahatsızlığı olan kişiye rastlamış olabilirsiniz.

Misofonya Algı Bozukluğu Nedir?

Misofonya rahatsızlığı bulunan bir kişinin karşılaştığı belirtiler

Geceleri yüksek sesle müzik dinlemekten rahatsız olmak

Sabahları alarm sesi ile uyandığında asabi olmak

Rahatsız olduğu gürültüleri durduramadığında öfkelenmek (Trafiğin oluşturduğu ses kirliliği, kalabalık insan gruplarının bulunduğu yerlerdeki gürültü kirliliği, ağız şapırdatması, ritmik ağız sesleri)

Sessizlik ve odaklanma sırasında masaya kalem vurmak, çıkartılan riktmik ayak sesleri, saatin tik-tak sesi vb sesler öfkelenmesi için geçerli seslerdir.

Sessizlikten dolayı gündüz yerine geceleri sevmek

Küçük çocukların çıkardığı seslerden aşırı etkilenmek

Misofonya Algı Bozukluğu Nedir?

Misofonya rahatsızlığı bulunanlar nasıl rahatlayabilir?

Sessiz bir ortamda dinlenerek

Düzgün ritimli slow müzik dinleyerek

Yankılı sesler dinleyerek

Misofonya rahatsızlığı nasıl tedavi edilir?

Tedavi için bir psikiyatra görünmek gerekir. Sözle yapılan terapinin yanı sıra hastayı rahatsız olduğu seslere alıştırmaya çalışmak gerekir. Hastanın ilk zamanlar kendini zorlayarak sonrasında ise kendiliğinden rahatsız edici seslere dayandığı gözlemlenir.

İnsan sevmez olarak bazı belirtilere sahip olduğumu gözlemliyorum!

comments powered by Disqus