İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Hocalı Katliamı Nedir?

İnsanlık dramı olarak bilinen Hocalı katliamı Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Karabağ Savaşı öncesinde bölgedeki gerilimin artması 1988 yılında Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenilerin Azerbaycan’dan ayrılarak Ermenistan’a katılmak istemeleri ile başladı. Dağlık Karabağ Meclisi karar alarak Ermenistan’a bağlandığını ilan etti. Bu gelişme sonrasında Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesinin özerk statüsünü kaldırdığını ve kendine bağladığı şeklinde bir kara aldı. Daha sonra Dağlık Karabağ bölgesi bölgede yaşayan Azerilerin katılmadığı bir bağımsızlık referandumu yaptı. Bu referandum sonrasında 6 Ocak 1992’de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti resmen ilan edildi.

Bölgede yaşanan bu gelişmeler Ermenistan - Azerbaycan arasındaki savaşı başlatan sebep oldu. 1991 yılının sonlarında başlayan savaşta Ermenistan Rus desteğini alıp Dağlık Karabağ bölgesine girerek bölgeyi işgale başladılar. Hocalı Kasabası Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birinde olmasından dolayı Ermeni güçleri için önemli bir bölge niteliği taşımaktaydı. Kasaba bölgenin tek havalimanı için üs konumundaydı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre Hocalı kasabası Hankendi’yi top ateşine tutan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından üs olarak kullanıldığı için Ermeni kuvvetler tarafından top ateşine tutulmaktaydı. Aralık 1991’de Hankendi çevresinde yerleşen ve Azerilerin yaşadığı Kerkicahan kasabasının alınmasından sonra, Hocalı kasabası tamamen Ermeni ablukasında kaldı. 30 Ekimden sonra bölgeye ulaşım sağlan tüm karayolları kapanmış tek ulaşım aracı helikopter kalmıştı. 20 Kasım 1991’de içinde Azerbaycan devlet resmi görevlileri , Rus ve Kazak gözlemciler dahil 20 kişinin bulunduğu helikopter Ermeni kuvvetlerince düşürülmüştür. Bu olaydan sonra helikopter ulaşımı da kesilmiştir.

26 Şubat 1992 gecesinde Ermeni kuvvetlerinin Sovyetlerin 366. Mekanize Alayının da desteği ile Hocalı kasabasında yaptığı katliamda Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçok cesette çeşitli işkenceler yapıldığı görülmüştür. Aynı zamanda bu işkencelere çocukların ve hamile kadınlarında maruz kaldığı tespit edilmiştir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı’nı Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.

Kaynak: Hocalı Katliamı - Wikipedia

comments powered by Disqus