İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Etkili Yanıt Verme Yöntemleri

Eleştiriye yanıt vermenin en etkili yolu kendini belirleyici tarzda davranmaktır. Böyle davranış eleştirmene saldırmaz,ona teslim olmaz,ya da onu sabote etmez,eleştirmeni silahsızlandırır. Sizi eleştiren birine kendinizi belirleyici tarzda yanıt verdiğinizde anlaşmazlıkları ortadan kaldırır,eleştiriyle ilgili doğru gördüğünüz bölümü onaylar,geri kalanını önemsemez ve özgüveninizden özveriden bulunmadan ,istenmeyen saldırılara son verirsiniz.

Eleştiriye belirleyici yöntemle yanıt vermenin yöntemleri başlıca üç teknikten oluşmaktadır,

Onay

Örtülü Onay

Araştırma.

Biz bu yazımızda etkili yanıt verme yöntemlerinden Onay yöntemini anlatacağız.

Onay: Onaylamanın en basit açıklaması ,eleştirmenle aynı düşüncede olduğumuzu belirtmektir.Onayın amacı,eleştiriyi anında kesmektir.İyi sonuç verir.Eleştiriyi onayladığımızda eleştirmene,”Evet,ben de aynı şeyi düşünüyorum” dersiniz.

Biri sizi eleştirdiğinde,eleştirisinde haklı ise,şu dört basit adımı atın:

1.Ona,”Haklısın” deyin.

2.Eleştiriyi tekrarlayın ki,eleştirmen onu doğru duyduğunuzdan emin olsun.

3.Uygun görüyorsanız,eleştirmene teşekkür edin.

4.Uygun görüyorsanız,eleştiriyle ilgili açıklamada bulunun.Yaptığınız açıklamanın özür dilemek niteliğinde olmamasına dikkat edin.Özgüveninizi yükseltmek aşamasındayken,en iyi yolun hiçbir zaman özür dilememek ve ender olarak açıklamada bulunmak olduğunu anımsayın.Eleştirmenlerin çoğu özür ya da açıklama hak etmez.Yalnızca haklı olduklarını söylediğinizi duymakla yetinmeleri gerekir.

Eleştiriye basit bir onayla yanıt vermenin bir örneği

Eleştiri : Saat dokuz buçuk.Yarım saat önce burada olmalıydın

Yanıt : Haklısın,geç kaldım.Bu sabah bindiğim otobüs bozuldu.Bizi alması için başka otobüs yolladılar,onu bekledik.

İleri derecede onay,eleştirmeni sizinle dostça birleşmeye zorunlu kılar.İşte bir örnek:

Eleştiri : Ofisin çok dağınık.Burada aradığını nasıl buluyorsun ?

Yanıt : Haklısın,gerçektende ofisim çok dağınık.Aradığımı hiçbir zaman bulamıyorum. Dosyalama sistemimi yeniden nasıl organize edeceğim konusunda bir fikir versene.

Onayın bir kaç avantajı vardır.Öncelikle,eleştirmenlerin en çabuk ve etkili biçimde susturulmasını sağlayan stratejilerden biridir.Eleştirmenler sizinle daha çok tartışmak için onlara karşı koymanızı bekler.Ana düşüncelerini tamamlamak için sizi zayıf yanlarınızı tekrar tekrar sıralayıp örnekler vermek ve sizi yerden yere vurmaya bayılırlar.Bir eleştirmeni söyleyecek başka sözü kalmaz.Tartışmayı reddetmeniz,daha fazla konuşmayı gereksiz kılar.Onaydan sonra çok az eleştirmen konuyu sürdürmede ısrarcı olur,çünkü haklı çıkmanın mutluluğunu yaşar.Eleştirmen açısından haklı çıkmak,sizi daha fazla karalama lüksünün elinde alınmasına değer.

Onayın bir de büyük zararı vardır: Kendiniz hakkında doğru olmayan bir eleştiriyi onaylamak,özgüveninizi zedeler.Eleştirmenin söylediğine siz de içtenlikle katılıyorsanız,onay ancak o zaman özgüveninizi korur.Eleştiriye tam anlamıyla katılamıyorsanız sizin için en doğrusu Örtülü Onay yöntemini kullanmaktır. Örtülü onay yöntemini bir sonraki yazımız da detaylı bir şekilde ele alacağız.

comments powered by Disqus