İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Erkek Çocuklar da Cinsel İstismara Uğruyor

Cinsel istismar haberlerinin her geçen gün arttığının farkında olmalısınız. Gerek sosyal medyada gerek haberlerde birçok istismar olayına şahit oluyoruz. Uzmanların yaptıkları araştırmalarda cinsel istismar oranları ülkemizde son 10 yılda %125 artış gösterdiği belirtiliyor. Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaş dağılımları incelendiğinde; %30’unun 2-5 yaş, %40’ının 6-10 yaş, %30’unun 11-17 yaş gruplarında olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum şunu gösteriyor ki istismara uğrayan çocukların %70’i küçük yaş gruplarında olduğudur.

Erkek Çocuklar da Cinsel İstismara Uğruyor

Ülkemizde kız çocukların cinsel istismara uğradığı, erkek çocukların cinsel istismara uğramayacağı algısı bulunmaktadır. Ancak dünya üzerinde istismara uğrayan çocukların cinsiyetleri arasında fark olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan istismar haberlerinde, erkek çocukların da istismara uğradığını görüyoruz. Uzmanlar erkek çocukların istismara uğramayacağı algısı nedeniyle daha korunaksız olduğu ve bu şekilde daha kolay istismara uğradıklarını belirtiyorlar.

Erkek Çocuklar da Cinsel İstismara Uğruyor

İstismar olaylarında istismarcıların; arkadaş ortamlarında kendilerinden birkaç yaş büyük çocuklar, okul ve yurt ortamlarında öğretmenlerinin yada görevlilerin, çevrelerinde tanıdıkları yakınlarının oldukları belirlenmiştir. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz kim varsa dikkat etmemiz gerektiği ortadadır.

Aileler Şikayet Etmiyor Yada Vazgeçiyor

Ülkemizde birçok istismar olayında ailelerin olayın üstünü örtmek yada şikayette bulunulsa da daha sonra şikayetten vazgeçtiği ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar cinsel istismar olaylarının ancak %15’inin şikayet ile adli makamlara bildirildiğini belirtiyorlar. Bu nedenden dolayı birçok istismar olayı ortaya çıkmıyor ve biz sadece buzdağının görünen kısmını görebiliyoruz. Ülkemizde kültürümüzün, geleneklerimizin, dinimizin altına gizlenerek önüne geçilmek istenmeyen cinel istismarların, sonucunda her geçen gün artarak devam eden ve bir çoğu gizlendiği için ortaya çıkamayan olaylarda çocuklarımızın hayatını karartmaktayız.

Erkek Çocuklar da Cinsel İstismara Uğruyor

Bu Hastalıkla Mücadele Edilmelidir

Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, ülkemizde istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam her 3 çocuktan 1’i demektir. Yapılan araştırmalara göre istismarcıların en az %50’si çocukluğunda istismara uğramış kişiler olduğu ortaya çıkmaktadır. Pedofili adı verilen bu hastalıkla mücadele eldilmesi gerekmektedir. Ailelerin bu konuyla ilgili daha bilinçli ve korumacı olması gerekmektedir.

comments powered by Disqus