İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Endişe Nedir?

Karşıdan karşıya geçerken bir arabanın üzerinize doğru geldiğini gördüğünüzde kalbiniz hızlı çarpmaya başlar,bakışlarınızı arabayla aranızdaki mesafeye ve yolun güvenli tarafına geçmek için daha ne kadar yürümeniz gerektiğine odaklar,adımlarınızı hızlandırırsınız.Korkuya kapıldınız ve bu da sizi bir an önce güvenliğe ulaşmanız için harekete geçirdi. Ama adımlarınızı hızlandırdığınızı da karşı taraftan tam ters istikamette gelen başka arabalar olduğunu görüp kendinizi bir anda yolun ortasında ne yöne gitmeniz gerektiğini bilmez vaziyette buluyorsunuz.

Kalp atışlarınızı daha da hızlanıyor fakat az önce hissettiğiniz korkudan farklı olarak bu kez paniğe kapılıyorsunuz ve görünüş aniden bulanıklaşabiliyor.Rastgele bir yöne doğru koşma içgüdüsüne kapılıyorsunuz ki bu dürtüyü bastırabilmenizi umuyoruz.Arabalar hızla yanınızdan geçip gittiğinde belli belirsiz bir baygınlıkla beraber midenizde bir boşluk hissine kapılıyorsunuz.İşte bu endişedir. Korktuğumuzda bizi neyin tehdit ettiğini biliriz,içinde bulunduğumuz durum bizi harekete geçirir,algılarımız keskinleşir ve tehlikenin üstesinden gelmek için kaçmaya ya başka uygun yöntemlere başvurmayı deneriz.

Endişe Nedir?

Endişeye kapıldığımızdaysa yüzleştiğimiz tehlikeyi atlatabilmek için asıl adımlar atmamız gerektiğini bilemeyiz. Endişe “yakalanma”,“şaşkına dönme” hissidir ve algılarımız keskinleşmek yerine daha bulanık ve belirsiz bir hal alır.

Kaynak : Rollo May “Kendini arayan insan” kitabından.

comments powered by Disqus