İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Çocukları Dilendiren İnsanlar

Dünya üzerinde açlık ve savaşlar nedeniyle doğup büyüdükleri yerlerden göç eden milyonlarca insan, çok zor şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu zorlu mücadele sırasında en çok acı çekenler tabiki çocuklar oluyor. Hergün sokaklarda okul çağında olmayacak kadar küçük çocuklar dilendiriliyor. Kimisi bir kaldırım taşının üzerinde çıplak ayaklarıyla oturuyor, kimisi elinde bir mızıka metro girişinde ezberleyebildiği bir iki şarkıyı çalmaya çalışıyor.

Yaşıtları sokaklarda oynarken, okullarda eğitim alırken onlar belkide başlarını sokacak bir ev bulamıyorlar.

Çocukları Dilendiren İnsanlar

Ortadoğu’da çıkan çatışmalar ve yapılan savaşlarda milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Bu bataklıktan kaçabilen çocukları ise başka bataklıklara sürükleyenler yeni bir sorun oluşturuyor. STK temsilcileri özellikle çocuk dilencilerin sayısındaki artışa dikkat çekiyor.

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince mülteci çocukların zorla dilendirildiği ve mendil sattırıldığını tespit etti. Yapılan soruşturma sonrasında çocukların ailelerinden para karşılığı kiralandığı ortaya çıktı.

Çocukları Dilendiren İnsanlar

Aileleri tarafından korunmayıp para karşığı gözden çıkartılan çocuklar, ne yazıkki bu ve buna benzer çetelerin ellerine düşmektedir. Yaşıtlarının okullara gidip eğitimlerine devam ettiği sürede, ölümden kurtulabilen çoğu çocuk yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

Çocukları Dilendiren İnsanlar

Ülkemizde en az 42.000 çocuğun sokaklarda yaşadığı ya da çalıştığı tahmin edilmektedir. Hiçbir suçu olmayan bu masum çocukların, vicdan yoksunu hastalıklı canlılardan korunması sağlanmalıdır.

İnsan sevmez olarak çocuklarını bu bataklığa terkeden ve çocuklardan para kazanmayı meslek edinen bu hastalıklı canlı türlerini sevmemiz mi gerekmektedir?

comments powered by Disqus