İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Çocuğunuz Sigara İçiyorsa!

Bugün 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma günü ve bu güne özel bir yazı ile karşınızdayım. Bir çoğumuzun hayatında mutlaka sigara içen birileri vardır belki de siz içiyorsunuzdur. Sigaranın zararları konusunda sizleri TÜİK verileri ile başbaşa bırakıyorum.

252 Bin Çocuk Sigara Kullanıyor

Türkiye’de her yıl 83 Bin kişi sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını yitirmektedir. 252 bin çocuk sigara kullanmaktadır. Çocukların sigara kullanımında erkeklerin oranı %10.2 kızların oranı %5.3 tür. TÜİK’in 2016 verilerine göre Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusun %26.5 her gün sigara kullanmaktadır.

Çocuğunuz Sigara İçiyorsa!

Sigaraya Başlama Yaşı Her Yıl Düşmektedir

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sigaraya başlama yaşı hızla düşmektedir. Yapılan araştırmalara göre gençlerin sigaraya %25,7 sinin 13 yaş ve altında başladığı, %43,6 sının 13-16 yaş aralığında başladığı, %25,7 si ise 16 yaş üstünde başladığı ortaya çıkmıştır. Nikotin bağımlılığı olan yetişkinlerin %90’ı sigaraya ergenlikte başlamaktadır. Hatta sigara ile başlanan bu sağlıksız yaşam devamında alkol ve madde kullanımına doğru ilerlemektedir.

Sigaranın Zararları Nasıl Anlatılmalıdır?

Öncelikle ergenlik öncesinde çocukluk döneminde bu konuların iletişim halinde konuşulmuş olması gerekmektedir. Çocuklara sohbet edilirken sigaranın olumsuz etkileri anlatılmalıdır. Sigara içen birisine rastlanıldığı zaman sigaranın olumsuz etkileri üzerinde sohbet edilmesi çok etkilidir. 12 yaşından sonra ise ergenlerin ilişkilerde sigaradan görecekleri zararlarla ilgili, çok çabuk bağımlı yaptığı hakkında bilgilendirmek ve hayır diyebilmenin en önemli madde olduğu anlatılmalıdır. Rol model olarak ebeveyn çok önemlidir. Çocuklar rol model olarak aileyi örnek alacakları için ebeveynlerin sigara içmemeleri olumlu etki yaratacaktır.

Çocuğunuz Sigara İçiyorsa!

Çocuğunuzun Sigaraya Başladığını Öğrenince Ne Yapmalısınız?

Mutlaka çocuğunuzla sigara içip içmediğini konuşmalısınız. Öncelikle şüphelerinizi açık ve net bir şekilde anlatıp sigara içip içmediğini sormalısınız. Fakat bu konuşmayı anlayışlı bir konuşma tarzında yapmalısınız. Öncelikle sigara kullanmaya ne zaman başladığını ve neden ihtiyaç duyduğunu öğrenmelisiniz. Eğer arkadaş ortamından bir baskı uygulandığını anlarsanız bu konu üzerinde hassasiyetle durmalısınız. Arkadaşlarını tanımalısınız, çocuğunuzla daha vazla paylaşımda bulunmalısınız. Sigara kullanmasını onaylamadığını ona sakin bir tonda anlatmalısınız.

comments powered by Disqus