İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Alışveriş Çılgınlığı

Biz insanlar doğduktan sonra ebeveynlerimiz tarafından büyütülürüz daha sonra hayata karşı yaşam savaşı veririz. Yaşam savaşı dedim çünkü yaşayabilmemiz için dünyamızda gerekli temel ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Yiyecek, giyim, barınma ve günümüzde bu ihtiyaçlara bir de ulaşım eklenmiştir. Temel ihtiyaçlarımız karşılamak için çalışmak zorundayız. Tabiki bir yerlerden zengin olamadıysak. Zengin değilsek çalışmaya ve kazandığımız para ile hayatımıza devam etmeliyiz. Gün geçtikçe hayata karşı en büyük zorluğumuz hayat pahalılığı olmaya başladı. Peki bu hayat pahalılığına karşı neler yapıyoruz? Sadece ihtiyaçlarımızı mı alıyoruz yoksa kendimize ihtiyaç yaratıp öylemi alıyoruz. Evet bir çoğumuz ihtiyaç yaratıp o şekilde harcama yapıyoruz. Tabiki kıt kanaat geçinen, ayağını yorganına göre uzatanları tenzih edip yazının hedefindeki insanlara yöneliyorum.

Bir eşyamız eskidiyse yenisini alırız yada modaya uygun çeşit çeşit kıyafetler alırız. İhtiyacımız olmasa bile sürekli alışveriş yapar aynı yada benzer ürünleri alırız. Dolabımızda kullanmadığımız yığınla kıyafetimiz olur. Yeni bir telefon çıktığında telefonumuzu yeni modeliyle değiştirmek isteriz hemde henüz bozulmamış ve kullanabilir durumda olmasına rağmen. Peki almak istediğimiz telefonları, kıyafetleri yada diğer ürünleri bütçemize göre mi alıyoruz yoksa borca harca girerek mi alıyoruz. Araştırmalara göre kredi kartları limitlerimizi zorlayarak ekstra krediler kullanarak bu ürünleri alıyoruz. Devletin telefon alımlarında taksitleri iptal ettiği, kredi kullanımlarına düzenlemeler getirdiği dönemler oldu ve birtakım kısıtlamalar halen devam ediyor. Alışveriş çılgınlığımızı ve bütçemizi yönetemediğimizi istatistikler ortaya koyuyor. Ülkemizde döviz kuru ve insanlıktan çıkartan vergilerin getirdiği pahalılığı, alışveriş çılgınlığımızla birleştiğimizde ortaya kazancımızı geçen ödeyemediğimiz faturalar, ekstreler çıkmaktadır.

Alışveriş Çılgınlığı

Pazarlama uzmanları bu çılgınlığımızın farkına vardığı için bizim daha çok alışveriş yapabilmemiz için çeşitli yöntemler geliştirdiler. Yılın belli zamanlarında insanların aklını başından alan indirimler gibi. Birçoğumuzun bildiği gibi kara cuma (black friday) adı verilen yılın belirli günlerinde inanılmaz indirimler gerçekleştirirler. İnsanlar ürünleri alabilmek için kavgalar etmektedir. Alışveriş çılgınlığımız sürekli artan bir şiddetle devam etmekte ve kimi insanlarda hastalık boyutlarına ulaşmaktadır. İnternetten alışveriş kolaylığı başlamasından sonra insanlar sosyal medyada ve internette gördükleri ürünleri ihtiyacı olup olmamasına bakmaksızın alıyorlar. Bu durum kimi insanlarda önüne geçilmez bir hastalığa dönüşüyor ve bu davranışlardan kurtulmak için destek almak zorunda kalıyorlar.

Ülkemizde yaşamak pahalı ve bizim bu durumu bir nebze olsun kontrol altına alıp hayatımızı sıkıntılı şekilde geçirmemek için hemen hemen hepimizin bildiği “ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız” sözünü hatırlatmak istiyorum.

comments powered by Disqus