İnsan Sevmez İnsanlığa dair bir düşünce...

Acıdan Korunma

Her şeyi yanlış yapıyorum duygusu sizi sürekli olarak büyük acılar hisetme tehkisesiyle karşı karşıya bırakır. Karşınızdakinin bir tek sözü ,bir tek başımı ağrıttın ifadesi ya da dikkat çeken tek yanlış hareket buna neden olabilir ve siz hemen korunmaya gerek duyarsınız.İşin zor yanı, olayı aklınızdan çıkarmak ya da eleşltirmeninizin ağzının payını vermek her zaman işe yaramaz.

Duyduğunuz acı büyüktür.Olayı mantıkla halletmeye çalışırsanız,kendinize bunun küçük bir şey olduğun söylersiniz,herkesin arada bir sinirlenmeye hakkı vardır dersiniz.Ancak,bu mantıklı ses kötü biri olma selinden boğulur gider.Her şeyin altında o boş, yanlız ve kendinizi değersiz hissettiğiniz yer vardır. Siz ise oraya düşmekten korkarsınız.Bu korku sizden müthiş bir kendini koruma güdüsü yaratır, kendinizi bu duygudan korumak için her yolu deneme güdüsü. Yanlış yapıyorum duygusundan korunmanın başlıca üç yolu vardır

Kaçmak.Bu korunma yöntemi ilaç ve alkol almak, değişik kaçış yöntemleri ve duygusal yalnızlık içerir.Diğer insanlara saldırmak.Dışarıya öfke yönelterek, “yanlış yapıyorum,ben kötüyüm“ duygusunun önünü kesmek. Kendinize saldırmak.Kendinize öfke yönelterek yanlış yapıyorum,ben kötüyüm duygusuna engel olmak.

İlk iki koruma yöntemi açıktır, ancak sonuncusu dışarıdan oldukça anlamsız görünüri.Kendinize saldırarak nasıl olur da değersizlik duygusunu engellersiniz? Yanıt, kendinize mükemmeli başarmak ümidiyle saldırdığınızdır. Derinde yatan inanç,sonunda yanlışlarımızı düzeltip günahlarınızın karşılığını ödemek için kendinizi yeterli derecede hırpalamaktır.Kendine saldırmanın tüm amacı,bir tür yadsıma alıştırması yapmaktır,bundan sonra da kendinizi,şimdi olduğu kadar hep değersiz bulma korkunuzu yadsımaktır. Kendinize kızıp köpürdüğünüzde bir çeşit her şeyi yapabilecek güçte olma fantezisi,başka bir deyişle,kendinizde nefret ettiğiniz her şeyi düzeltebileceğiniz fantezisi sürdürür ve kendinizi düzeltmek için yeterince hırpalarsınız,bu yanlış ve kötü olma duygusundan sonunda kurtulacağınızı umarsınız.

Kendini kamçılamak acıyı gerçekten rahatlatır.Siz yanlışlarınızı bulmaya o kadar fazla yönelir ve psikolojik onarım için öyle hararetle kendinize karşı seferberlik ilan edersiniz ki, düzgün biri olmama duygunuz bir süre için maskelenir.

comments powered by Disqus